Photo Rating Website
Strona początkowa Mateusz, Nowakowski, Bóg, Nauka
Mapy myśli - spróbuj sam!, NAUKA, Nauka

aaaaCzęsto usiłujemy ukryć nasze uczucia przed tymi, którzy powinni je poznać.aaaa [ Pobierz całość w formacie PDF ]
Mapy myśli

 

Koncepcja map myśli ma już ponad 40 lat. Od swoich początków jest postrzegana jako znakomity sposób na tworzenie notatek, ciągle rośnie jej popularność wśród uczniów i studentów. Wynalazca tej metody, Tony Buzan, twierdzi, że mapy myśli mogą z powodzeniem posłużyć do zanotowania na kilku arkuszach papieru informacji, które pierwotnie zajmowały setki stron w podręcznikach. Przykładowa mapa przechowująca informacje z czterystustronicowej książki jest prezentowana na . Inna przykładowa mapa (w języku niemieckim) pokazana jest na rysunku 1. Ostatnimi laty jednak mapy myśli zdobywają nowe grunty, okazuje się, że ich potencjał jest ogromny i mogą być z powodzeniem wykorzystywane np. w organizacji spotkań, planowaniu zadań czy też strukturalizacji pracy twórczej.

 

 

Rysunek 1 Przykładowa mapa myśli, wykonana ręcznie

 

Zastosowania i zalety map myśli

 

Potencjalne - ogólne - zastosowania map myśli można podzielić na sześć podstawowych grup:

 

·         Tworzenie notatek

·         Odtwarzanie wiadomości

·         Kreatywność

·         Rozwiązywanie problemów

·         Planowanie

·         Prezentacje

 

Wykorzystanie map myśli w tworzeniu notatek zostało już opisane powyżej. Ze względu na swoją asocjacyjną formę (przechowują informacje w podobny sposób jak pamięć ludzka), mapy myśli pomagają w odtwarzaniu wiadomości. Dzięki temu są bardzo popularne wśród uczniów i studentów, szczególnie w okresach przedegzaminacyjnych. Mapy myśli wspomagają również kreatywność - ich otwarta i stymulująca myślenie forma pozwala dostrzegać niedostatecznie zgłębione obszary, nowe pomysły same pojawiają się w trakcie pracy. Mapy myśli pomagają wreszcie w rozwiązywaniu problemów - mogą być np. wykorzystywane w analizie SWOT (ang. Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats) z lepszym skutkiem niż tradycyjnie stosowane tabele. Podobnie, odpowiednia strukturalizacja problemów pozwala na lepsze planowanie. Wreszcie, bardzo czytelne i zrozumiałe mapy myśli mogą być wykorzystane do prowadzenia prezentacji, które z pewnością będą wzbudzały zainteresowanie odbiorców.

 

Mapy, tworzone ręcznie na dużych arkuszach papieru z pomocą kolorowych pisaków, coraz częściej są wypierane przez mapy myśli tworzone z wykorzystaniem komputerowych aplikacji.

 

W porównaniu z tradycyjnymi metodami, stosowanymi do odpowiednich, wcześniej wymienionych celów, mapy myśli oszczędzają czas, w wyjątkowo wyrazisty sposób pokazują związki między koncepcjami, przyciągają uwagę odbiorców. Dodatkowo wykorzystują elementy wspomagające zapamiętywanie, słowa klucze, są łatwe w odtwarzaniu i modyfikacji.

 

Narzędzia do tworzenia map myśli

 

Oczywiście najprostszym sposobem na stworzenie mapy myśli jest wykorzystanie arkusza (arkuszy) papieru oraz kolorowych kredek lub mazaków. Warto jednak zwrócić uwagę na dostępne na rynku oprogramowanie, pozwalające na tworzenie map myśli na komputerach klasy PC oraz urządzeniach przenośnych. Interesującą aplikacją, która może być zastosowana do tworzenia map myśli jest program MindMapper firmy SimTech Systems. Program należy do grupy rekomendowanych przez Tony'ego Buzana narzędzi służących do tworzenia map myśli. Jego obsługa jest bardzo intuicyjna, a przykładowe mapy myśli i tutoriale pozwalają szybko zacząć twórczą pracę. Bardzo istotną rzeczą jest fakt, że polski dystrybutor aplikacji, K2Lider.pl (), oferuje również polskojęzyczną wersję oprogramowania. Kolejnym produktem, stosunkowo podobnym w obsłudze do MindMappera, który może posłużyć do tworzenia map myśli jest MindGenius firmy Gael Ltd. Obok produktu MindGenius oferuje inne ciekawe aplikacje, m.in. oprogramowanie brainbloom, służące do porządkowania rezultatów burz mózgów i przedstawiania ich w atrakcyjnej formie. Firma BrainPower Ltd. z kolei oferuje konkurencyjny produkt do tworzenia map myśli - Map it!. Map it! to kolejna, bardzo podobna w obsłudze do pozostałych aplikacja. Wyróżnia ją wskazywana przez fachowców najwyższa zgodność ze standardem map myśli opracowanym przez Buzana. Kolejnym z producentów oprogramowania jest firma MindJet, która dla własnych celów stosuje pojęcie map biznesowych (business maps) jako kontrast dla map myśli (mind maps). Trudno jednak jest wskazać jakiekolwiek różnice pomiędzy "mapami biznesowymi" a mapami myśli. Odejście od pojęcia map myśli może oznaczać próbę zdobywania nowych rynków, niechętnie nastawionych do koncepcji Buzana. Pociąga to jednak za sobą pewne konsekwencje - MindManager jest produktem ignorowanym przez wiele osób zajmujących się mapami myśli.

 

 

Rysunek 2 MindMapper 3.5 w wersji polskiej

 

 

Rysunek 3 MindGenius

 

 

Rysunek 4 Map it!

 

 

Rysunek 5 MindManager X5 na komputerze PC

 

Zasady tworzenia map myśli

 

Ogólne zasady tworzenia map myśli można znaleźć pod adresem http://www.peterussell.com/mindmaps/mindmap.html. Spośród nich, można wyróżnić dziewiątkę najważniejszych:

 

1.    Stosuj słowa klucze lub obrazy

2.    Bądź kreatywny

3.    Nie ograniczaj się obszarem kartki/ekranu

4.    Korzystaj z wyróżnień

5.    Niech środek będzie najważniejszym elementem mapy

6.    Rozpoczynaj do środka kartki

7.    Korzystaj z kolorów

8.    Zapisuj wszystkie pomysły, nie zastanawiaj się zbyt długo

9.    Baw się dobrze!

 

Stosując się do nich, możemy mieć pewność, że nasze mapy myśli będą zdecydowanie lepsze od tradycyjnych notatek.

 

Możliwe zastosowania praktyczne map myśli

 

Poniżej prezentuję kilka przykładowych praktycznych zastosowań map myśli. Wszystkie poniższe przykłady pochodzą z aktualnej wersji programu MindManager (niestety niedostępnej jak na razie w wersji polskiej - stąd treść rysunków w języku angielskim). Zachęcam do samodzielnego wypróbowania map myśli w praktyce - nie wątpię, że efekty będą zachęcające.

 

 

Zobacz też:




 

 

Rysunek 6 Organizacja sprzedaży

 

 

Rysunek 7 Przygotowanie szkolenia

 

 

Rysunek 8 Plan treści i układu witryny internetowej

 

 

Rysunek 9 Zarządzanie projektami

 

 

Rysunek 10 Planowanie strategiczne

 

...[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • pies-bambi.htw.pl
  • Odnośniki
    Często usiłujemy ukryć nasze uczucia przed tymi, którzy powinni je poznać.
    McMahon Barbara - Siostry Beaufort 01 - Sprobujmy jeszcze raz, serie, Siostry Beaufort
    Madera. Ogród na Atlantyku. Przewodnik rekreacyjny. Wydanie 1 Joanna Mazur, Galeria, Turystyka, mapy, atlasy
    MAROKO PRZEWODNIK ILUSTROWANY WYD.2013 SŁAWOMIR ADAMCZAK, Galeria, Turystyka, mapy, atlasy
    Marco Polo Bruksela Bettinger Sven-Claude pobieranie, Turystyka, mapy, atlasy
    Maurey Eugene - Potęga myśli, Swiat Ducha
    Marcinkowska Hanna - Analiza matematyczna wykład, Nauka, analiza
    Malinowski 33-144, Nauka, Kulturoznawstwo, Teoria kultury
    Materiały inżynierskie i projektowanie materiałowe Dobrzański Leszek DOWNLOAD, Nauka
    Metoda osiemnastu struktur wyrazowych w pracy z dziećmi z trudnościami w czytaniu i pisaniu. Struktura 5, Nauka
    McMahon Barbara - Wesołych Świąt, Henrieta 3, Świąteczne romanse
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • imikimi.opx.pl
  • Często usiłujemy ukryć nasze uczucia przed tymi, którzy powinni je poznać.

    Designed By Royalty-Free.Org