aaaaCzęsto usiłujemy ukryć nasze uczucia przed tymi, którzy powinni je poznać.aaaa
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Konspekt katechezy
Małgorzata Wasilewska
Lekcja katechezy, szkoła podstawowa, klasa V
Temat Katechezy : Jezus na Górze Tabor
Treść z podstawy programowej – Rozwijanie poznania wiary
Liczba godzin na realizację tematu – 45 min.
Cele zajęć:
1) Ogólne – Odkrywanie wartości więzów łączących człowieka z Bogiem i prawdziwej siły dialogu, rozmowy zarówno pomiędzy ludźmi jak i ludzi z Bogiem.
2) Szczegółowe – Wiedza – Uczeń poznaje historię Przemienienia Pańskiego
-Uczeń potrafi wskazać inne biblijne wydarzenia mające miejsce na innych górach
– wyjaśnia, co zapowiada przemienienie Jezusa;
– rozumie sens nabożeństw wielkopostnych;
- Umiejętności – Uczeń potrafi wskazać, w którym momencie w czasie mszy następuje Przemienienie Pańskie na pamiątkę tego wydarzenia
Metody i techniki kształcenia:
Pogadanka, metoda aktywizująca „słoneczko” , metoda wizualna
Środki i pomoce dydaktyczne –
Tekst kapłana podczas Mszy Świętej, teksty pieśni: w krzyżu cierpienie i cierpienie przyszło przez krzyż, nagranie w/w pieśni, teksty z Pisma Świętego mówiące o Przemienieniu Pańskim, slajd Jezus na górze Tabor
Przebieg katechezy
TREŚĆ
METODY
1.
Przed nauką religii „ Panie…”
Modlitwa
2.
Sprawy organizacyjne: sprawdzenie obecności, zapisanie tematu,
Sprawy organizacyjne
3.
Tekst o Przemienieniu Pańskim z Pisma Świętego
( Mt 17, 1-27)
Tekst
4.
Tekst kapłana podczas Mszy świętej (Obrzędy Mszy Świętej)
Tekst
5.
Jakie inne fragmenty z Pisma Świętego mówią na temat Gór
Metoda aktywizacyjna
6.
Wysłuchanie pieśni w krzyżu cierpienie i refleksje dzieci
Pieśń
7.
Obejrzenie slajdów Jezus na górze Tabor i wytłumaczenie opisów
Metoda wizualna
8.
Wysłuchanie pieśni cierpienie przyszło przez krzyż i refleksje dzieci
Pieśń
9.
Utrwalenie poznanych wiadomości na temat tej katechezy
Odpytywanie
10.
Temat katechezy, notatka,
Zapis do zeszytu
11.
Modlitwa
12
Wypełnienie karty samooceny przez ucznia
Karta samooceny
Tekst modlitwy na początek lekcji
O Panie, któryś jest źródłem wszelkiej mądrości i wiedzy,
który pozwoliłeś mi uczyć się po to,
żebym mógł prowadzić dobre i święte życie,
proszę Cię, oświeć mój umysł, abym rozumiał moich nauczycieli i kolegów,
I abym nie zmarnował danego mi dzisiaj na naukę czasu.
Amen!
Tekst modlitwy na koniec zajęć
Myśli, słowa, sprawy moje
Poświęcam na chwałę Twoją.
Tobie sercem się oddaję,
Coraz lepszym niech się staję.
Karta samooceny ucznia (wpisz „+” w odpowiednie miejsce)
Tak
Nie
Trochę
Czy bardzo starałeś się być aktywny w dzisiejszych zajęciach ?
Czy dokładnie słuchałeś poleceń nauczyciela ?
Czy potrafiłeś zgodnie pracować z innymi dziećmi, swoimi kolegami i koleżankami ?
Czy rozumiem, czym jest dialog?
Czy wiem jak ważna jest Eucharystia i aktywny w Niej udział?
Czy wiem co zawsze kieruje człowiekiem i co kierowało Panem Jezusem podczas Przemienienia Pańskiego?
...
[ Pobierz całość w formacie PDF ]zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plpies-bambi.htw.pl